CYBERPRZEMOC

Nowe technologie są dzisiaj nieodłącznym elementem naszego życia. Często słyszymy wręcz, że „życie przenosi się online”. Wraz z większą ilością czasu spędzanego w sieci, w serwisach społecznościowych przenoszą, a czasem ewoluują zachowania ze świata offline. Dotyczy to zarówno dobrych rzeczy, jak i tych gorszych.

Jakie istnieją rodzaje cyberprzemocy?

  • publikowanie poniżających filmów lub zdjęć;

  • publikowanie ośmieszających, wulgarnych, komentarzy i postów;

  • włamania na konta serwisów społecznościowych;

  • flood, czyli wiadomościami w komunikatorze, telefonami, SMSami.

  • podszywanie się pod inne osoby;

  • wykluczanie z internetowych społeczności.

Co to jest cyberprzemoc?

Cyberprzemoc (cyberbullying) w przypadku dzieci i młodzieży to najczęściej przemoc rówieśnicza przy użyciu internetu. Jest to jedno z powszechnych zagrożeń, z jakimi mogą mieć kontakt młodzi internauci, szczególnie w wieku nastoletnim. Jak wymienia prof. Jacek Pyżalski, takie zachowania są wymierzone w słabszych. Cyberprzemoc ma najczęściej formę słowną – pojawia się np. w komentarzach, memach czy nagraniach wideo. Może też być bardziej zawoalowana: polegać na wykluczeniu z grupy, manipulowaniu czy nienawiązywaniu relacji. Badacze, którzy specjalizują się w tej tematyce, stwierdzają, że cyberprzemoc jest inną formą przemocy rówieśniczej (bullying).

Jak radzić sobie z cyberprzemocą?

Pamiętaj, że w serwisach społecznościowych wszelkie przejawy cyberprzemocy można zgłosić do administratorów (zgłoś nadużycie). Gdy padasz ofiarą cyberprzemocy, zachowaj dowód: zrób zrzut ekranu, zachowaj SMSy lub wiadomości. Jako świadek cyberprzemocy – reaguj i sprzeciwiaj się.

 
 
 
 
Powrót na górę

Uczestniczymy w programach: