Spotkanie z wnuczką Feliksa Nowowiejskiego
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
- Wydrukuj Email
W związku obchodami – ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego roku Feliksa Nowowiejskiego - 26.10.2017r. nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy, mieli zaszczyt gościć Panią Bognę Nowowiejską – Bielawską – wnuczkę słynnego polskiego kompozytora, organisty, pianisty, dyrygenta, pedagoga oraz animatora życia muzycznego w Poznaniu.
Celem spotkania było przybliżenie społeczności szkolnej życia i twórczości muzyka. Potomkini Feliksa Nowowiejskiego zaprezentowała nie tylko fakty biograficzne, ale również rozmaite anegdoty dotyczące życia codziennego swojego dziadka. Dzięki temu dowiedzieliśmy się mi.in., iż Feliks Nowowiejski przestrzegał ściśle określonego harmonogramu dnia: „wstawał wcześnie rano, komponowanie rozpoczynał punktualnie o 9.00 i pracował do godziny 12.00. Później wychodził do tzw. miasta, czyli do centrum, aby spotkać się w kawiarni przy ul. Fredry. Bardzo lubił rozmawiać, spotykać się z dyrygentami, artystami, dziennikarzami i omawiać kolejne koncerty. Zabiegał też, żeby istnieć w prasie – był nie tylko kompozytorem, ale i swoim własnym managerem. Około godziny 14.00 wracał do domu na obiad i od 16.00 do wieczora ponownie komponował. Mimo tego ściśle ustalonego harmonogramu zdarzało się jednak, że w jakimś przypływie chwili wyciągał z kieszeni kartkę i pisał na niej pięciolinię, po czym zapisywał na niej utwór – tak było choćby z muzyką do „Roty” Marii Konopnickiej”.
Opowieści Pani Bogny Nowowiejskiej – Bielawskiej ilustrowane były utworami fortepianowymi i organowymi Feliksa Nowowiejskiego wykonywanymi przez zaproszonego gościa. Również uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych zaprezentowali dwa dzieła wybitnego kompozytora. Chór pod kierunkiem Pani Ilony Kameckiej wykonał „Rotę” oraz Kanon śląski „Idzie słonko”.
Po oficjalnej części spotkania uczniowie mieli możliwość otrzymania od gościa pamiątkowych autografów z dedykacjami. Pani Bogna Nowowiejska – Bielawska zaprosiła wszystkich do prowadzonego przez siebie w Poznaniu Salonu Muzycznego – muzeum poświęconego kompozytorowi. Podarowała również społeczności szkolnej niezwykle cenne dary. Dzięki niej biblioteka szkolna wzbogaciła się o filmy, płyty, publikacje przedstawiające życie i twórczość Feliksa Nowowiejskiego oraz literaturę pianistyczną i organową.
- Dział: Informacje praktyczne
- Czytany 1270 razy











