Inauguracja roku szkolnego 2021/2022 Wyróżniony

Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

Łam, czego rozum nie złamie

Adam Mickiewicz

 

Drodzy Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice,

1 września to dzień inauguracji nowego roku szkolnego 2021/2022. Jest to moment, kiedy po dwumiesięcznym odpoczynku z nadzieją spoglądamy w przyszłość. Przed nami liczne zadania związane z realizacją procesu dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego. Jestem przekonana, że dzięki wspólnej pracy wszystkich, dla których dobro szkoły jest najwyższą wartością, działania te zostaną urzeczywistnione i przełożą się na liczne sukcesy edukacyjne i wychowawcze.

1 września to także bardzo ważna data dla historii naszego narodu. Dokładnie 82 lata temu o godz. 4.40 Niemcy zaatakowały Wieluń. Kilka minut później niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską placówkę wojskową w Gdańsku na Westerplatte. Wydarzenia te rozpoczęły atak nazistowskich Niemiec na Polskę, a tym samym II Wojnę Światową.

Działania wojenne, trwające od 1 września 1939 r. do 2 września 1945 r. (w Europie do 8 maja 1945) spowodowały wiele ludzkich cierpień i przyniosły liczne straty. Polska była krajem, w którym skala zniszczeń materialnych, w dziedzinie dóbr kultury oraz w strukturze społecznej była ogromna. Nasi rodacy poddani zostali licznym represjom takim, jak: egzekucje, przesiedlenia czy zabór mienia. Miały one miejsce zarówno ze strony nazistowskich Niemiec, jak i Związku Sowieckiego, który 17 września 1939 roku zaatakował Polskę od wschodu.

Polacy dzielnie walczyli z wrogiem w obronie swojej Ojczyzny. Podczas niemieckiej i sowieckiej okupacji budowali struktury Państwa Podziemnego oraz chwytali za broń, aby wyzwolić kraj od najeźdźców. Naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o tych dramatycznych wydarzeniach, a w szczególności o ludziach, którzy za wolność Ojczyzny zapłacili najwyższą cenę – własne życie.

Mając w pamięci odwagę, determinację i zaangażowanie bohaterów walk o niepodległość, życzę Wam drodzy uczniowie, abyście podobnie jak oni – nie ustawali w codziennych zmaganiach o lepszą przyszłość.

Niech rozpoczynający się rok szkolny 2021/2022 będzie dla Was drodzy uczniowie pełen wyzwań edukacyjnych, których realizacja stanie się źródłem radości i satysfakcji. Mam nadzieję, że dzięki skorzystaniu ze wszystkich możliwości oferowanych przez szkołę poszerzycie swoją wiedzę, zdobędziecie nowe umiejętności, a przede wszystkim staniecie się świadomymi, odpowiedzialnymi, wrażliwymi na potrzeby społeczne obywatelami naszego kraju.

Szczególnie ciepłe życzenia kieruję do uczniów klasy I, którzy dzisiaj rozpoczynają przygodę z nauką. Życzę, aby spełniły się Wasze marzenia o szkole, aby szkoła była dla Was tym miejscem, do którego z chęcią będziecie przychodzić i mieć poczucie bezpieczeństwa, poznając świat i rozwijając własne talenty. Niech czas spędzony w szkole zaowocuje dobrymi ocenami, ciekawymi zajęciami w przyjaznej, pełnej życzliwości atmosferze oraz wspaniałymi i trwałymi przyjaźniami. Niech radość i entuzjazm towarzyszą Wam podczas całej  drogi edukacyjnej, na którą dzisiaj wkraczacie.

Nauczycielom życzę, aby rozpoczynający się rok szkolny był pełen osiągnięć dydaktycznych i wychowawczych. Mam nadzieję, że dzięki wzajemnej wyrozumiałości, cierpliwości podejmowany przez Państwa trud edukacyjny i wychowawczy, zaowocuje pomyślną przyszłością naszych uczniów. Życzę, by był to rok spokojnej i bezpiecznej pracy, dającej Państwu satysfakcję zawodową, osobistą i uznanie otoczenia.

Rodzicom życzę, by nowy rok szkolny przyniósł wiele okazji do dumy i radości z osiągnięć dzieci, by przyniósł  wiele nadziei związanych z przyszłością Waszych dzieci – tych starszych i tych młodszych. Jesteście Państwo ważną częścią szkolnej społeczności. Życzę Państwu dobrej współpracy z nauczycielami i wychowawcami. Niech to współdziałanie zaowocuje sukcesami i przyniesie wiele powodów do zadowolenia.

Wszystkim Państwu, całej Społeczności Szkolnej życzę, aby ten rok szkolny 2021/2022 był czasem spokojnej i efektywnej pracy w warunkach zapewniających bezpieczny wzajemny, kontakt, w tym przede wszystkim bezpośredni kontakt ucznia z nauczycielem.

 

 

Lucyna Huzarska

Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy

 

Powrót na górę

Uczestniczymy w programach: