Gazetka szkolna

Gazetka szkolna (18)

Jak grać, żeby wygrać?

Międzynarodowy konkurs pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jedna z najstarszych tego typu imprez na świecie. Co pięć lat przyciąga rzeszę zagorzałych wielbicieli muzyki Chopina.  Decyzje jurorów są żywo dyskutowane, wygląd pianistów komentowany. Niezależnie od kompetencji i roli oceniających, wszyscy próbują odpowiedzieć na pytanie: jak grać muzykę Chopina, aby wygrać?  
Czytaj dalej...

Serce Chopina

172 lata temu w Paryżu zmarł Fryderyk Chopin. Dokładna przyczyna śmierci Fryderyka Chopina nie jest znana. Wiadomo, że nie był „okazem zdrowia”. Od dzieciństwa miał problemy z płucami.
 
Czytaj dalej...

Chorowity młodzieniec w podróży do wód

Był rok 1826, gdy młody Fryderyk Chopin wraz z rodziną (matką i siostrami Emilią i Ludwiką) spędził lato na ziemi kłodzkiej – w kurorcie w Dusznikach oraz w pobliskiej Kudowie, słynących ze źródeł leczniczych, dobroczynnego mikroklimatu, leśnych ścieżek spacerowych i miejsc widokowych.
Czytaj dalej...

Literacka Nagroda Nobla

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymał Abdulrazak Gurnah, zanzibarski autor - poinformowała Akademia Szwedzka. Wybór zaskoczył obserwatorów, Gurnah nie był typowany przez ekspertów jako potencjalny laureat.

Czytaj dalej...

Tadeusz Różewicz - 100. rocznica urodzin

„ROK 1921, 9 PAŹDZIERNIKA CZUŁAM SIĘ CAŁY DZIEŃ DOŚĆ ŹLE. POSZŁAM WIECZOREM NA RÓŻANIEC, IDĄC Z KOŚCIOŁA UCZUŁAM BÓLE, KTÓRE NIE DAŁY MI IŚĆ DO DOMU. […] ZA DWIE GODZINY, O GODZINIE DZIEWIĄTEJ, URODZIŁ MI SIĘ SYN. TROSZKĘ BYŁAM ROZCZAROWANA, BO BARDZO PRAGNĘŁAM CÓRKI. DZIECIAK URODZIŁ SIĘ ZDROWY, TŁUŚCIOCH. MIAŁ DŁUGIE CZARNE LOCZKI, KTÓRE SIĘGAŁY PRAWIE DO POŁOWY SZYI. DZIECKO BYŁO NADZWYCZAJ SPOKOJNE. OJCIEC BYŁ DUMNY, ŻE MA DRUGIEGO SYNA”. TĘ RELACJĘ SWOJEJ MATKI – STEFANII RÓŻEWICZ UMIEŚCIŁ POETA W NIEZWYKLE WZRUSZAJĄCEJ KSIĄŻCE MATKA ODCHODZI, WYDANEJ W 2000 ROKU.
Czytaj dalej...

Stanisław Lem w kosmosie

Jak wszyscy wiemy rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema. Niedługo jego wybitne dzieła Science Fiction będą znane, nie tylko na całym świecie, ale i w kosmosie... Polska Fundacja Fantastyki Naukowej nawiązała bowiem współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i firmą SpaceX i to właśnie one uhonorują Stanisława Lema na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jeszcze nie wiadomo, co dokładnie się tam wydarzy, ale wiemy, że ma to nastąpić 12 września - w dniu setnych urodzin wspaniałego pisarza. Wybitnego polskiego twórcę odznaczy francuski kosmonauta Thomas Pesquet. On i trójka innych astronautów poleciała niedawno statkiem Crew Dragon na ISS, na której odbędzie się to historyczne wydarzenie.

Czytaj dalej...

Witelon

Zapraszamy do obejrzenia filmu o Witelonie -  patronie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Czy wiesz kim był Witelon? Jakie miał związki z Legnicą? Jakie były jego odkrycia i ważniejsze prace? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć w filmie poświęconym Witelonowi, który został przygotowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witelona w Legnicy.

Film o patronie Uczelni można obejrzeć na kanale Youtube  

 

Czytaj dalej...

Rok Tadeusza Różewicza

Tadeusz Różewicz był poetą, dramatopisarzem, scenarzystą filmowym, prozaikiem, satyrykiem,  a także tłumaczem poezji węgierskiej. Urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku.  Jego ojciec, Władysław, był niższym urzędnikiem sądowym. Matka, Stefania Maria z Gelbardów, zajmowała się domem. Tadeusz miał 2 braci starszego Janusza i młodszego Stanisława.  

Czytaj dalej...

Ewa poleca, czyli jakie książki warto przeczytać

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego z cyklu filmów poświęconych literaturze dla dzieci i młodzieży pt. "Ewa poleca, czyli jakie książki warto przeczytać".  W tym odcinku dowiecie się,od jakiej pozycji należy rozpocząć swoją przygodę z czytelnictwem i co sprawiło, że szklanka absurdu została wypełniona prawie po same brzegi. 
 
.be" target="_blank" rel="noopener noreferrer" data-saferedirecturl="https://www.google.com/url?q=https://www.youtube.com/watch?v%3Dhq3NzZlV4gk%26feature%3Dyoutu.be&source=gmail&ust=1611071303528000&usg=AFQjCNEif7OMJbilaE6YAce1PwNZN582vg">https://www.youtube.com/watch?v=hq3NzZlV4gk&feature=youtu.be
 
 
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Uczestniczymy w programach: