Gazetka szkolna

Gazetka szkolna (35)

Literacka Nagroda Nobla

6 października poznaliśmy nazwisko laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2022. Najbardziej prestiżową literacką nagrodą na świecie wyróżniono francuską pisarkę Annie Ernaux. Laureatka urodziła się 1 września 1940 roku w Lillebonne we Francji. Choć w swoim ojczystym kraju należy do najważniejszych autorek literatury współczesnej, w Polsce jej nazwisko było do tej pory mniej znane.

Czytaj dalej...

Urodziny kompozytora

Karol Szymanowski to jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich i światowych XX wieku. Urodzony 3 października 1882 roku w Tymoszówce, zmarł 29 marca 1937 roku w Lozannie. Dzieciństwo spędził w Tymoszówce na Ukrainie.
Czytaj dalej...

Ochrona danych osobowych

Ochrona danych w internecie, co to oznacza? Jak się zabezpieczać?

W dzisiejszych czasach naprawdę trudno obejść się bez internetu, za pośrednictwem którego możemy załatwić dużo bieżących spraw. Korzystając z internetowych kont bankowych opłacamy rachunki, tradycyjną pocztę zastąpiła w bardzo dużej mierze internetowa skrzynka pocztowa e-mail, nawet zakupy można zrobić w sieci nie ruszając się z domu. Jednak przy każdej tego typu transakcji udostępniamy swoje dane, jak więc dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?
Czytaj dalej...

Ignacy Łukasiewicz, nafta i wynalazki

Jan Józef Ignacy Łukasiewicz był polskim farmaceutą i przedsiębiorcą. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Wynalazł lampę naftową. Był pionierem przemysłu naftowego w Europie, rewolucjonistą i działaczem niepodległościowym.

Czytaj dalej...

Hejt – czym jest i jak z nim walczyć

Hejt pochodzi od angielskiego słowa „hate”, czy nienawidzić. Definicja hejtu mogłaby więc brzmieć następująco: to pełny nienawiści sposób wyrażania swojej oceny na temat innych osób, dyskredytowanie czyjegoś wyglądu, wypowiedzi, poglądów, osiągnięć, zniesławianie. Hejt może też przyjąć formę bezpośredniego nawoływania do agresji na tle seksualnym, rasowym, religijnym czy politycznym.

Czytaj dalej...

Rok Polskiego Romantyzmu

Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Polskiego Romantyzmu. Dlaczego właśnie teraz szczególnie upamiętniamy polski romantyzm? Czy poeci i kompozytorzy byli w naszej historii ważniejsi niż przywódcy powstań? Kto dziś czyta Mickiewicza? Kto dziś słucha Chopina?
Czytaj dalej...

Wanda Rutkiewicz - pierwsza Europejka na Mount Evereście

Wanda Rutkiewicz-Błaszkiewicz urodziła się w 1943 r. w Płungianach (obecnie Litwa). Przez znaczną część życia była jednak związana z Wrocławiem. Tam uczęszczała do szkoły średniej, II Liceum Ogólnokształcącego, a następnie studiowała na Politechnice Wrocławskiej. Ewa Matuszewska, przyjaciółka Wandy Rutkiewicz, podaje w książce Karawana do marzeń, że przyszłą himalaistkę już w młodości pochłaniały sportowe wyzwania.
Czytaj dalej...

„Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, któremu nikt zapału do książek nie ostudzi”

23 kwietnia obchodzimy ustanowiony w 1995 r. przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.  Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23. kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Uczestniczymy w programach: