III LEGNICKIE SPOTKANIA Z RYTMIKĄ

III LEGNICKIE SPOTKANIA Z RYTMIKĄ

„TY GRASZ – JA MALUJĘ RUCHEM”

25 kwietnia 2013r.

 

    W dniu 25. 04.2013 roku w Zespół Szkół Muzycznych w Legnicy odbyły się III  Legnickie Spotkania  z Rytmiką „ Ty grasz – ja maluję ruchem” zorganizowane w formie koncertu przez Zespół Szkół Muzycznych z udziałem zaproszonych pedagogów z PSM II st. we Wrocławiu: Marta Drożdżewska (ekspert z zakresu rytmiki), Bernardyna Unysko (choreograf).

Warunkiem uczestnictwa było przygotowanie przez klasę/zespół rytmiczny klas I – III OSM I st. lub SM I st. interpretacji  ruchowej 2 utworów z literatury dziecięcej z  akompaniamentem ucznia/uczniów klasy  IV – VI OSM I st. lub SM I st. :

  • miniatura instrumentalna kompozytora XX wieku,
  • utwór do wyboru – etiuda, część sonatiny, miniatura instrumentalna

Wykonawcy:

  • klasa III z Państwowej Szkoły Muzycznej I  w Lubinie,
  • Zespół Rytmiczny „Muzyczne Ćwierćnutki” z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Legnicy,
  • klasa II z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej nr 2 we Wrocławiu,
  • klasa II z Państwowej Szkoły Muzycznej I  w Lubinie,
  • klasa III Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Legnicy. 

Uczniowie w/w szkół zaprezentowali się w interpretacjach  ruchowych do muzyki:

  1. Rybickiego, S. Majkapara, A.Lóschhora, D. Kabalewskiego, G. Krzanowskiej, W Złotariowa, A. Cwojdzyńskiego, W. Gillocha, w. Lutosławskiego i S. Joplina

Różnorodność dotyczyła nie tylko wyboru kompozytora i utworu  do interpretacji ruchowej, ale także instrumentu/ instrumentów akompaniujących. Grali: pianiści, akordeonista, a także kwartet fortepianowy. Była to uczta zarówno do słuchania jak i obserwowania zaangażowania instrumentalistów, dzięki którym  młodsi koledzy i koleżanki pięknie „malowali” ruchem.

Akompaniującymi instrumentalistami byli skrzypkowie i pianiści.

 

Po raz drugi legnicka publiczność  mogła podziwiać pokaz uczennic Wydziału Rytmiki PSM II st.

  1. R. Bukowskiego we Wrocławiu, które czarowały publiczność ekspresją i plastyką ruchu. Tym razem były to interpretacje ruchowe do muzyki takich kompozytorów jak: W. Lutosławski, W. Kilara, s. Prokofiew, a. Hamelin,G. Ligeti, L. Anderson, I. Strawiński  oraz A. Limanowska (utwór skomponowany  przez uczennicę kl. V Wydziału Rytmiki PSM II st. biorąca udział w pokazie).

W rolę twórcy metody Rytmiki E. J.- Dalcroze’a oraz jego uczennicy wcielili się uczniowie Wydziału Wokalnego PSM II st. w Legnicy przybliżając sylwetkę Mistrza i jego pracę pedagogiczną.

III Legnickie Spotkania z Rytmiką „Ty grasz – ja maluję ruchem” po raz kolejny stały się Świętem Rytmiki  i twórcy tej metody E. J. – Dalcroze’a , promują naszą placówkę w środowiskach muzycznych, a za sprawą uczestników - nasze miasto, czego dowodem są przesłane przez  nich zdjęcia z „satyrykonowym Filipkiem”.

O III LEGNICKICH SPOTKANIACH Z RYTMIKĄ MOŻNA BYŁO PRZECZYTAĆ NA INTERNETOWYM PORTALU NASZEGO MIASTA POD PONIŻSZYM ADRESEM:

http://edukacja.lca.pl/legnica,news,40061,Ty_grasz_ja_maluje_ruchem.html

 

Tam również można podziwiać całkiem sporą fotogalerię z wydarzenia.

 

  • Czytany 3197 razy
Powrót na górę

Uczestniczymy w programach: