Przybieżeli do Betlejem

"Przybieżeli do Betlejem" to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich kolęd. Jej powstanie datowane jest na XVII wiek. Tekst kolędy pojawił się w „Symfoniach anielskich" Jana Żabczyca, jako symfonia trzydziesta pierwsza. Przez wieki kolęda ulegała licznym zmianom. Z tego powodu jej obecny kształt różni się od pierwowzoru. Tekst oraz melodia po raz pierwszy zostały wydane przez ks. M. Mioduszewskiego w 1843 roku w zbiorze „Pastorałki i kolędy z melodyjami”. Obowiązujący współcześnie w kościele zapis znalazł się w „Śpiewniczku” ks. Jana Siedleckiego z 1878 roku. 
 
Zapraszamy wszystkich do wysłuchania kolędy w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. Przed nami - Iga i Maja Sierpina, Anna Siwek oraz Jakub Jankowy.
 
 
 
.be
Powrót na górę

Uczestniczymy w programach: