Logo
Wydrukuj tę stronę

IV Legnickie Spotkanie z Rytmiką

IV  Legnickich Spotkaniach z  Rytmiką

„ Ty grasz – ja maluję ruchem”

23 kwietnia 2015r.

 

 

   W dniu 23. 04.2015 roku w Zespół Szkół Muzycznych w Legnicy odbyły się IV  Legnickie Spotkania 

z  Rytmiką „ Ty grasz – ja maluję ruchem” zorganizowane w formie koncertu przez Zespół Szkół Muzycznych z udziałem zaproszonych pedagogów z PSM II st. we Wrocławiu:  Marta Drożdżewska – rytmika, Bernardyna Unysko – technika ruchu, Barbara Ciupidro – rytmika. Gościnnie wystąpiły uczennice  z PSM II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu przygotowane przez w/w nauczycieli.

Warunkiem uczestnictwa było przygotowanie przez klasę/zespół rytmiczny klas I – III OSM I st. lub SM I st. interpretacji  ruchowej 2 utworów z literatury dziecięcej z  akompaniamentem ucznia/uczniów klasy  IV – VI OSM I st. lub SM I st. :

  • utwór kompozytora baroku,
  • utwór do wyboru – etiuda, część sonatiny, miniatura instrumentalna

Wykonawcy:

  • klasy I i III c/6 z Państwowej Szkoły Muzycznej I  w Lubinie,
  • Zespół Rytmiczny „Muzyczne Ćwierćnutki” z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Legnicy,
  • klasy II b OSM I st. i kl. III b  OSM I st. z Zespołu Szkół Muzycznych St. Moniuszki w Wałbrzychu
  • klasy II c/6 z Państwowej Szkoły Muzycznej I w Lubinie
  • klasa III OSM I st. z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy.

    Uczniowie w/w szkół wykonali  interpretacje  ruchowe do muzyki takich kompozytorów jak:

  1. Purcell, Ch. Graupner, J.S.Bach, F. Rybicki, S. Prokofiew, J. Garścia, E.Iwan.

Wśród akompaniujących uczniów byli : pianiści, flecistka, akordeonistka, skrzypaczka i wiolonczelistka.

Piękne prezentacje to efekt współpracy uczniów klas I – III i ich starszych kolegów i koleżanek z klas  IV – VI, a także nauczycieli rytmiki i instrumentów głównych. Dźwięki w połączeniu z ruchem poruszały wyobraźnię, a dopełnieniem „ilustrowanych” utworów były oryginalne stroje i rekwizyty.  

Uczennice Wydziału Rytmiki PSM II st. we Wrocławiu im. R Bukowskiego po raz trzeci dały wspaniały pokaz interpretacji ruchowych. Bardzo bogaty program obejmował prezentacje do muzyki ludowej różnych narodów, do utworów takich kompozytorów jak: F. Chopin, G. Ligeti, Z. Koday, S.Prokofiew,  a także do utworów  które skomponowały uczennice na zajęciach improwizacji fortepianowej, co wzbudziło ogromne zainteresowanie i aplauz.

W rolę twórcy metody Rytmiki E. J.- Dalcroze,a oraz jego uczennicy wcielili się uczniowie Wydziału Wokalnego PSM II st. w Legnicy.

Cieszymy się, że kolejny raz tak radośnie przebiegało Święto Rytmiki i jego twórcy E.J.- Dalcroze’a  naszej szkole. 

  

 Pedagodzy biorący udział w II Legnickich Spotkaniach z Rytmiką:

Marta Drożdżewska – ekspert do spraw rytmiki, nauczyciel   PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu na Wydziale Rytmiki. 

Przygotowanie uczennic Wydziału Rytmiki PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu.

Bernardyna Unysko – choreograf,  nauczyciel PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu na Wydziale Rytmiki.

Przygotowanie uczennic Wydziału Rytmiki PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu.

Barbara Ciupidro – nauczyciel rytmiki w PSM II im. Ryszarda Bukowskiego

Przygotowanie uczennic Wydziału Rytmiki PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu.

Dorota Gumienna - nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych m.in. rytmiki w PSM I st. w Lubinie.

Przygotowanie uczniów klasy I i III c/6

Violetta Kwiatkowska - nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych m.in. rytmiki w PSM I st. w Lubinie.

Przygotowanie uczniów klasy II c/6 

Karolina Kotwasińska -  nauczyciel rytmiki w ZSM w Wałbrzychu.

Przygotowanie klasy II b oraz III b OSM I st. 

Ewa Arentewicz – nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych m.in. rytmiki w ZSM  w Legnicy.

Przygotowanie Zespołu rytmicznego „Muzyczne ćwierćnutki” 

Maria Barańska - Wachowska nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych m.in. rytmiki

w ZSM w Legnicy. Inicjatorka Legnickich Spotkań z Rytmiką. Przygotowanie Zespołu Rytmicznego klasy I OSM I st.

 

POKAZ  INTERPRETACJI  RUCHOWYCH

uczniów szkół muzycznych I st.

  1. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Lubinie
  • Purcell – Hornpipe
  • Rybicki – Polka psotka

 

Interpretacje przestrzenno - ruchowe w wykonaniu klasy  I i III c/6

akompaniament                     Natalia Witwicka kl. IV c/6 (fortepian)

                                               Zofia Skonieczna kl. IV c/6 (fortepian)

Przygotowanie                        Dorota Gumienna

 

  1. Zespół Szkół Muzycznych w Legnicy
  • Graupner – Bourree G - dur
  • Prokofiiew – Marsz C- dur

 

Interpretacje przestrzenno - ruchowe w wykonaniu Zespołu Rytmicznego  „Muzyczne Ćwierćnutki”                                 

akompaniament                      Aleksandra Pliniewicz kl. II OSM I st. (fortepian)

                                                 Dawid Hasiuk kl. VI /6  (fortepian)

Przygotowanie                         Ewa Arentewicz

 

  1. Zespół Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Wałbrzychu
  • S. Bach - Musette D - dur
  • Garścia –„Wesoły autobus”

 

 Interpretacje przestrzenno - ruchowe w wykonaniu klasy  II b OSM I st. i kl. III b  OSM I st.

akompaniament                      Kacper Andrzejewski  Kl. VI OSM I st. (fortepian)   

przygotowanie                         Karolina Kotwasińska 

  1. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Lubinie
  • S. Bach – Menuet g – moll ze zbioru Łatwe utwory
  • Melodia ludowa „Cuda Rebiego”

 

Interpretacje przestrzenno - ruchowe w wykonaniu klasy II c/6

akompaniament                      Aleksandra Birut kl. IV c/4 (akordeon)

                                                Zofia Birut  kl. IV/6 ( flet )

                                                (przygotowanie: Bogumiła Kwiatkowska)

Przygotowanie                        Violetta Kwiatkowska

 

  1. Zespół Szkół Muzycznych w Legnicy
  • S. Bach – Menuet G – Dur ze zbioru Łatwe utwory
  • Iwan – Polka

 

Interpretacje przestrzenno - ruchowe w wykonaniu Zespołu Rytmicznego kl. I OSM I st.                           

akompaniament                      Duet smyczkowy: Zuzanna Lisowska kl .IV (skrzypce )                                                                                         

      Zuzanna Zdanowicz  kl. IV (wiolonczela)

(przygotowanie: Ryszard Wachowski)                                                    

 Przygotowanie                      Maria Barańska -Wachowska

  

POKAZ  INTERPRETACJI RUCHOWYCH

uczennic  Wydziału Rytmiki

PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu

 

  • Polka – muzyka ludowa

            Występują:                  Dorota Krajewska kl. II

                                               Katarzyna Książek kl. II

przygotowanie:             Bernardyna Unysko

 

  • Chopin – muzyka ludowa - Mazurek F- dur op.68 nr 4 /aranżacja NOVI SINGERS /

 

Występują:                  Aleksandra Dudycz  kl. VI

                                               Hanna Olejniczenko kl. V

                                   Judyta Szałamacha  – absolwentka wydziału

przygotowanie:             Bernardyna Unysko

                                                       

  • Czardasz – muzyka ludowa

 

Występują:                  Dorota Krajewska kl. II

                                    Katarzyna Książek kl. II

przygotowanie:             Bernardyna Unysko

   

  • Krakowiak – muzyka ludowa

 

Występują:                   Aleksandra Dudycz  kl. VI

                                    Karolina Kaczanowska  kl. IV

przygotowanie:            Bernardyna Unysko

 

  • Taniec rosyjski – muzyka ludowa

 

Występują:                  Dorota Krajewska kl. II

Katarzyna Książek  kl. II

Karolina Kaczanowska  kl. IV

Aleksandra Dudycz kl. VI

Hanna Olejniczenko kl. V

przygotowanie:            Bernardyna Unysko

 

  • Ligeti – Musica ricercata nr 3

                                                          

Występują:                   Hanna Olejniczenko kl. V

                                   Judyta Szałamacha – absolwentka wydziału

przygotowanie:             Marta Drożdżewska

 

  • Kodaly – Epigram nr 3

 

Występują:                  Aleksandra Dudycz  kl. VI

                                   Hanna Olejniczenko  kl. V

                                   Judyta Szałamacha absolwentka wydziału

przygotowanie :           Marta Drożdżewska

 

  • Prokofiew – Scherzo z Suity Miłość do trzech pomarańczy

 

            Występują:                   Dorota Krajewska kl. II

                                                Katarzyna Książek kl. II

                                               Karolina Kaczanowska kl. IV

            przygotowanie:             Barbara Ciupidro

 

  • Agnieszka Hofman – Gwiazdozbiór
  • Anna Litmanowska - Preludium
  • Julia Janczura – Zorza Polarna
  • Paulina Cwynar – Dance macabre

 

( kompozytorki prezentowanych utworów - absolwentki Wydziału Rytmiki przygotowane przez p. Beatą Zalewską na zajęciach improwizacji fortepianowej).

Instrumentacja orkiestrowa miniatur skomponowanych na fortepian na zajęciach improwizacji fortepianowej  - p. Beata Zalewska

Nagranie orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu pod dyrekcją dr Artura Wróbla                     

Występują:                 

Katarzyna Książek kl. II

Dorota Krajewska  kl. II                                                                                                                             

Karolina Kaczanowska  kl. IV                                           

Aleksandra Dudycz  kl. VI                                              

Hanna Olejniczenko  kl. V                                              

Judyta Szałamacha absolwentka wydziału

przygotowanie:             Barbara Ciupidro

                                                                         

Twórca  metody Rytmiki E. J.-DALCROZE  w słowie wiążącym  uczniów  Wydziału Wokalnego Zespołu Szkól Muzycznych w Legnicy

 

                    Amadeusz Staszewski        kl. I   (E.J.- Dalcroze)

                    Call Lucinda                       kl. III (uczennica Mistrza)

  

Organizatorzy: 

Dyrektor

Zespól Szkół Muzycznych w Legnicy

Lucyna Huzarska 

 

 

 

  • Czytany 1063 razy
Agama Media.